Trivselbussar för äldre

Syftet med Trivselbussarna är att möjliggöra för äldre som inte kommer ut idag, att komma ut på resor, samt att dessa resor ska ha ett socialt syfte.

Trivselbussresorna kan bokas av äldreomsorg i hela Kronobergs län. Både kommunal verksamhet och privata aktörer kan ta del av erbjudandet. Projektet innebär att personal och brukare inom äldreomsorgen får möjlighet att genomföra resor tillsammans.

Tidigare resor som gjort är till exempel: IKEA museum, Älgsafari, Teleborgs slott, Ronneby brunn, Börjes i Tingsryd, Tropikariet i Helsingborg och dans i Balders hage. Dagsutflykter med restaurangbesök och fikastopp. 

Vi erbjuder följande:

  • Bokning och kostnad för fordon och förare
  • Vi betalar personalkostnader
  • Kostnader för måltider
  • Kostnader för inträden eller dylikt
  • Kostnader vid eventuell övernattning


Minimum som kan åka på en resa är två (2) brukare och en (1) personal.

Ni står för:

  • Personal
  • Idéer och önskemål om vart ni vill åka och/eller göra.
  • Bokning av restaurangbesök, övernattning, guidade turer, besök och så vidare.

 

Om du jobbar inom kommunal verksamhet och vill veta mer eller boka en resa så kontaktar
du din kommuns kontaktperson/bokningsansvarig. 

Älmhult kommun: 
Carina Tufvesson carina.tufvesson@almhult.se 0476-554 28
Johanna Persson: johanna.persson@almhult.se

Markaryd kommun: 
Micha Johansson micha.johansson@markaryd.se 0433-738 30

Ljungby kommun:
Bente Kopatsch, bente.kopatsch@ljungby.se, 0372-789739
Linda Winqvist, 0372-789481, linda.winqvist@ljungby.se

Tingsryd kommun:
Helena Säll, helena.sall@tingsryd.se, 0477-31790
Rebecca Lundberg, rebecca.lundbergrasmusson@tingsryd.se, 0477-31790

Alvesta kommun: 
Information kommer inom kort

Växjö kommun:
utbildning.omsorg@vaxjo.se
Malin Kyander 0470-430 93
Cecilia Waltersson Lindahl  0470-439 19
Jenny Gustafsson  0470-79 60 59

Uppvidinge kommun:
Julia Jensen, julia.jensen@uppvidinge.se, 076-855 21 84
Olivia Albertsson, olivia.albertsson@uppvidinge.se, 0474-47339

Lessebo kommun: ​​
Uppstart under 2019

Om du är en privat aktör och  vill veta mer eller boka en resa så kontaktar du: 
Pontus Bjers på Länstrafiken Kronoberg pontus.bjers@kronoberg.se 0470-582646

 

Är du bokningsansvarig och ska boka en resa, klicka här.

Projektet finanseras av Familjen Kamprads stiftelse och Länstrafiken Kronoberg planerar transporten och administrerar.

Läs mer om Familjen Kamprads stiftelse här